A saját kancellárjukat alig bírják megválasztani – de azért Magyarországot jól elkormányozgatná Weber úr

„Ugyanolyan joguk van az ukránoknak” az uniós tagsághoz, persze – azonos feltételekkel. Kohán Mátyás írása.

De azért nyitottak volnának a békére, ha valaki megcsinálja.
Nem lacafacázott Friedrich Merz kancellár, miután kedden átment a tű fokán a csak másodszorra sikerült kancellárválasztáson a Bundestagban. Merz rögtön a hivatalba lépése utáni napon hivatalos látogatásra utazott Emmanuel Macron francia elnökhöz Párizsba, majd párttársához, Donald Tusk lengyel miniszterelnökhöz Varsóba. A párizsi tárgyalás eredményeiről Macronnal közös véleménycikket is megjelentettek vezető európai lapokban, németül az írást a Die Welt hozta le.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ugyanolyan joguk van az ukránoknak” az uniós tagsághoz, persze – azonos feltételekkel. Kohán Mátyás írása.
Írásukban Macron és Merz jelzi:
„az élesedő globális verseny, a gyorsuló technológiai és klímaváltozás, valamint a világszintű kereskedelmi konfliktusok tükrében átfogó agendában állapodtunk meg, hogy új irányt szabjunk kapcsolatunknak és megerősítsük Európát”.
Ennek eredményeképpen „szuverénebb Európát” ígérnek, amely a biztonságra, versenyképességre és konvergenciára koncentrál, és erősíti védelmi képességeit. „Növelni fogjuk biztonsági és védeli kiadásainkat, megerősítjük az európai védelem ipari bázisát” – írja Macron és Merz.
Ezt is ajánljuk a témában
Látványosan szintet lépett az ukrán elnök.
Szót ejtettek Ukrajnáról is. Kinyilvánították: „Egységesen és határozottan a szuverén és független Ukrajna mögött. Soha sem fogunk elfogadni egy békediktátumot, és tovább fogjuk Ukrajnát támogatni az orosz támadással szembeni védekezésben.”
Jelezték ugyanakkor azt is, hogy az USA-val, Ukrajnával és európai partnereikkel „teljes és tartós fegyverszünetért” fognak fellépni, majd ennek elérése után készek egy igazságos és tartós békéért is tenni,
melynek része „az amerikai biztonsági támogatás, az erős biztonsági garanciák és egy erős ukrán hadsereg”.
Támogatásukról biztosították az EU versenyképesség-növelő intézkedéseit is, és világossá tették, hogy szükség van az EU bürokráciájának csökkentésére, különös tekintettel a vállalkozások fenntarthatósági adminisztrációs kötelezettségeire. „A szükségtelen terheket el kell távolítani” – figyelmeztetnek. Emellett fontosnak tartják, hogy növekedjenek a befektetések, erősödjön a kutatás a mesterséges intelligencia, a kvantuminformatika, az energia, a zöld technológiák, a biotechnológia, az űripar, a félvezetőgyártás és a védelmi ipar területén.
A cél az európai bajnokok létrehozása, akár az uniós versenyjogi szabályok felülvizsgálatával.
Az Amerikai Egyesült Államokkal Macron és Merz kölcsönösen előnyös kereskedelmi és befektetési viszonyokat kívánnak ápolni, ám figylemeztetnek: határozottan fognak válaszolni az EU-t esetleg hátrányosan érintő lépésekre. Kínával kapcsolatban pedig „biztonságpolitikai elemzéseik koordinálására” készülnek a kereskedelmi és gazdasági kérdésekben, ugyanakkor a globális stabilitás és klímavédelem területén közös érdeküknek tartják, hogy a dialógus fennmaradjon.
A migrációs politika tekintetében Macron és Merz a migrációs paktum „teljes, gyors és egységes megvalósítása” mellett tettek hitet, valamint szorgalmazzák a „schengeni térség stratégiaibb irányítását” és a belső határok védelméről a szorosabb egyeztetést. Készülnek emellett az EU demokráciájának, jogállamiságának és cselekvőképességének erősítésére, valamint arra is, hogy az Európai Politikai Közösségre alapozva előkészítsék az Unió bővítését.
Nyitókép: LUDOVIC MARIN / AFP